تاريخ : چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ | 12:55 | نویسنده : دانشجوی کامپیوتر

تاثیرات رایانه در زندگی امروز

 

امروزه می توان هزاران کاربرد برای رایانه ها نام برد؛کاربردهایی که شاید ده سال قبل حتی به فکر انسان خطور نکرده بود.رایانه یکی از از ارکان اصلی در بسیاری از فعالت های زندگی امروزی است و حضور آن نه تنها با ارزش ،بلکه ضروری است.

به نظر شما پیامد های گستردگی این فناوری چیست؟

 

چه مشکلاتی متوجه افراد و سازمانهایی است که از رایانه استفاده می کنند؟تاثیرات رایانه در محیط زندگی انسان چیست؟

یک کاربر آگاه باید تاثیرات این فناوری را در زندگی خود بداند.از این رو،در این بخش به طور اجمال به طرح این مباحث می پردازیم.

 

کاربردهای رایانه

رایانه در صنعت

شاید بتوان گفت که بیش ترین تاثیر رایانه در صنعت متوجه طراحی و تولید بودهاست.از مهمترین ابزارهای به کار رفته در صنعت می توان بهCAD وCAM  اشاره کرد.

 

طراحی با استفاده از رایانه (CAD ):

 

از رایانه برای طراحی محصولات استفاده می شود؛اهداف اصلی در طراحی با استفاده از رایانه،افزایش بازده وکارایی طراحان و طراحی مدل نهایی محصولات است ؛ برای مثال ،یکی از نرم افزارهای طراحی معماری ،کاربر را قادر می سازد که طرح و نقشه یک ساختمان را به صورت دو یا سه بعدی تهیه کرده وحتی داخل آن را ببیند(شکل الف- 1-5)

 

تولید با استفاده از رایانه (CAM)

 

در صنعت از رایانه برای تولید محصولات استفاده می شود.نمونه ای از کاربرد رایانه در تولید،استفاده از رُبات است. رُبات ها ی صنعتی به کارگران کارخانه ها در ساخت و بسته بندی قطعات و جابجا کردن اشیای سنگین کمک می کنند.رُبات ها برای کار کردن در محیط های خطرناک،کار با مواد شیمیایی و همچنین کار متوالی برای زمانهای طولانی ،ایده آل هستند.(شکل ب-1-5)

 

 

 

استفاده ازرایانه برای انجام کارها به طور خودکار به منور کاهش یا حذف دخالت انسان،اتوماسیون نامیده می شود.

 

رایانه در مراکز اداری و تجاری

 

در بسیاری از مراکز اداری و تجاری،ارتباط بین واحد های اداری،تولید کنندگان و مشتریان به کمک رایانه انجام می شود که باعث صرفه جویی دروقت و هزینه می شود.

-         رایانه در مراکز اداری:

امروزه استفاده از رایانه تغییراتی در بسیاری از فعالیت های اداری از قبیل مدیریت،مکاتبات و امور مالی ایجاد کرده است.اتوماسیون اداری موجب تسریع در انجام مکاتبات،امکان پی گیری آسان تر نامه ها ودسترسی سریع به سوابق اداری شده است.

-         تجارت الکترونیکی:

انجام مبادلات تجاری با استفاده از ابزارهای الکترونیکی ،تجارت الکترونیکی نام دارد.فعالیت های گوناگونی از قبیل مبادله الکترونیکی کالاها،خرید وفروش سهام،انتقال الکترونیکی وجوه از طریق کارت های اعتباری و خدمات بانکی،تبلیغات،ارایه خدمات پس ازفروش،نمونه هایی از تجارت الکترونیکی اند.به کار گیری تجارت الکترونیکی منجر به کاهش هزینه ها ،افزایش خدمات،تنوع در انتخاب و صرفه جویی در وقت می شود.

 

رایانه در آموزش

 

با پیشرفت و توسعه فناوری،مباحثی  از قبیل "مدرسه مجازی"،"آموزش الکترونیکی" و "کتاب های الکترونیکی" درامر آموزش  نقش به سزایی داشته و به سرعت در حال گسترش است.

استفاده از برنامه های آموزشی چند رسانه ای (متن،صدا،تصویر،نقاشی متحرک و..)موجب ارتقای سطح کیفی آموزش شده است.(شکل 3-5)

 

برگزاری دوره های کار آموزی در سازمان ها هزینه سنگینی به دنبال دارد.لذا برای کاهش هزینه و بهبود ملکرد سازمان ها از رایانه،برای آموزش افراد و ایجاد محیط مناسب برای کسب مهارت های لازم در آن استفاده می کنند.روش آموزش به کمک رایانه می تواند به سادگی یک راهنما و یا به پیچیدگی سیستم های واقعیت مجازی باشد.(برای مثال ،آموزش خلبانان در مراکز نظامی و شرکت های هوا پیمایی)

 

 

رایانه در پژوهش

 

می توان گفت تقریبا همه پژوهش های مربوط به علم پزشکی،نجوم،زمین شناسی،فضانوردی و...به کمک رایانه صورت می پذیرد.از رایانه برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات و ارایه گزارش پروژه های تحقیقاتی استفاده می شود.شبیه سازی با استفاده از رایانه نیز باعث  شده که هزینه تحقیقات آزمایشگاهی  وخطرات ناشی از آن به طور قابل توجهی کاهش یابد.  

 

 

کاربرد رایانه در ارتباطات و تبادل اطلاعات

 

پست صوتی

این سیستم که شبیه دستگاه پاسخ گوی تلفن عمل می کند  از ارتباط سیستم های رایانه ای و سیستم تلفن ایجاد می شود.نحوه ی کار پست صوتی به این صورت است که پیام های صوتی پس از تبدیل به سیگنال دیجیتال،در صندوق پستی گیرنده که در واقع قسمتی از حافظه جانبی یک رایانه است،ذخیره می شود.این رایانه قادر به ذخیره هزاران پیام صوتی است.فرستنده پیام صوتی می تواند یک  پیام خاص را به طور هم زمان برای چند نفر ارسال نماید.

 

ویدئو کنفرانس

 

فرض کنید بخواهید در همایشی که در شهر و یا کشور دیگری تشکیل می شود شرکت داشته باشید.ویدئو کنفرانس  به شما این امکان را می دهد کهبدون حضور فیزیکی در همایش ،با افراد گوناگون از نقاط مختلف جهان،ارتباط صوتی و تصویری داشته باشید.

شما می توانید با مجهز نمودن رایانه ی خود به دوربین،میکروفن و امکان ارتباط با اینترنت از پشت میز خود در یک کنفرانس از راه دور شرکت کنید.

 

سیستم تعیین موقعیت جهانی (GPS)

 

آیا تا به حال در مورد سیستم تعیین موقعیت جهانی( GPS) مطلبی خوانده اید؟دانستن این کهکجا هستیمهمیشه برای ما مهم است.سیستم تعیین موقعیت جهانی  به ما امکان می دهد که در هر نقطه ای ازکره زمین موقعیت خود  ا مشخص کنیم.(شکل 5-5) این سیستم با استفاده از یک دستگاه ردیاب دستی(که با امواج رادیویی کار می کند)و چهار ماهواره که در اطراف زمین قرار دارند،موقعیت مکانی فرد را مشخص می کند.امروزه در برخی از تلفن های همراه و اتوموبیل نیز این امکان وجود دارد.

 

پیامد های استفاده از رایانه

یکی از عمده ترین کاربردهای رایانه،استفاده از آن در تبادل اطلاعات از طریق اینترنت است.اینترنت، موقعیتی سادهو راحت برای تبادل اطلاعات و برقرای ارتباط به وجود آورده است؛ به طوری که تولید کنندگان اطلاعات به رقابت برای جلب نظرکاربران می پردازند.این فضای مجازیبه رغم قابلیت های فراوان و منحصر به فردی که عرضه نموده،دغدغه های جدی را نیز بر انگیخته است و به سادگی نمی توان در مقابل فرصت های بی شمارش ، از تهدیدهای آن چشم پوشی کرد؛به طوری که تاثیرات فرهنگی تربیتی آن به عنوان یک مسئله ی اساسی برای جوامع مطرح شده است.بنابراین برای تبدیل تهدید به فرصت یا کاهش تهدید ها می بایست نفش فعالی در جهت تولید و تبادل اطلاعات فرهنگی ایفا کرد.

در حال حاضر ، سوءاستفاده از این فضا ی مجازی از جمله گستردگی و تنوع اطلاعات مخرب،ایجاد پایگاههای اطلاعاتی با مضامین غیر اخلاقی ودسترسی غیر مجاز به حریم اطلاعاتی افراد،موجب شده که دولت ها در سراسر جهان قوانینی را در جهت تامین امنیت اطلاعات وضع نمایند.

 

 

امنیت رایانه ها

سیستم های رایانه ای باید دارای امنیت مناسب باشند.امنیت رایانه،یعنی حفاظت از منابع سخت افزاری و نرم افزاری رایانه در مقابل تهدید های رایانه ای و ازدست رفتن تصادفی یا مدی اطلاعات.

حذف اطلاعات از حافظه و استفاده از رایانه و اطلاعات دیگران،نمونه هایی از مواردی هستند که امنیت رایانه ها را به خطر می اندازند.برای امنیت رایانه ها می توان اقدامات زیر را انجام داد:

·       تهیه پرونده های پشتیبان

·       تعیین کلمه رمز برای کاربران مجاز رایانه

·       استفاده از برنامه های ویروس یاب

·       نصب دستگاههای حساس به دود و |آتش در اتاق رایانه

·       استفاده از دستگاههای حساسبه دود و آتش در اتاقرایانه

·       استفاده از دستگاه تنظیم ولتاژجهت جلوگیری از تغییرات ناگهانی و لتاژ برق

·       استفاده از دیوار آتش

 

 

تهدید های رایانه ای

 

هر عملی که موجب اخلال در امنیت رایانه شود،تهدید رایانه ای محسوب می شود.رخی از تهدید های رایانه ای عبارتاند از:

1.   جرایم رایانه ای:

هر عمل خلاف قانون که رایانه ها در آن نقش داشته باشندجرم رایانه ای نامیده می شود.

کاربری که با نفوذ به رایانه دیگران،سعی  در سوء استفاده از اطلاعات داشته باشد متجاوز رایانه ای نامیده می شود.این متجاوزان،مشکلات بسیاری را برای بانک ها،سازمان ها،ادارات،بیمارستان ها،و...فراهم آورده اند.در بسیاری مواقع متجاوزان رایانه ای به ازبین بردن اطلاعاتی مبادرت ورزیده اند که هزینه های بسیار زیادی  صرف ایجاد و جمع آوری آن ها شده است.

چند نمونه از جرایم رایانه ای عبارت اند از:سرقت نرم افزار و طرح های سخت افزاری،سرقت اطلاعات محرمانه وارائه ی مطالب غیر اخلاقی از طریق رایانه،عدم رعایت حق امتیاز نرم افزار (از طریق تکثیرغیرمجاز)،سرقت پول از طریق دستکاری در حساب های بانکی،نفوذ در سیستم های پست الکترونیکی، از کار انداختن بخشی از خدمات الکترونیکی.

 

2- برنامه های مخرب:

برنامه هایی هستند که با قرار گرفتن در حافظه ی رایانه،نظم اطلاعات موجود را بر هم می زند به طوری که امکان استفاده ی مجدد از این اطلاعات میسر نمی شود.بعضی از برنامه های مخرب حتی به سخت افزار نیز آسیب می رساند و ممکن است باعث از کار افتادن یکی از بخش های سخت افزار رایانه شوند.رایج ترین برنامه های مخرب ویروس ها و کرم ها هستند.

 

ویروس ها

 

برنامه های مخفی کوچکی اند که میتوانند خودشان را به برنامه های دیگر بچسبانند وتکثیر شوند،به نقاط  دیگرانتقال یابند و به داده ها و برنامه های کاربران آسیب برسانند.برخی از تخریب هایی که ویروس ها ایجاد میکنند عبارت اند از:

 

●سیستم راه اندازی نمی شود.

 

●پیام های عجیب بر روی صفحه نمایش ظاهرمیشود.

 

●قسمتی یا تمامی داده ی موجود بر دیسک حذف می شود.

 

●نام پرونده ها تغییر میکند وکاربر نمی تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

 

●سرعت عملکرد سیستم کم می شود.

 

●سخت افزار به درستی کار نمی کند یا سیستم متوقف می شود.

 

کرم ها

 

نوع دیگری از برنامه های مخرب کرم است.این برنامه اطلاعات را از بین نمی برد و فقط با تکثیر بی وقفه ی خود،حجم اطلاعات موجود در سیستم رایانه را به حداشباع می رساند وباعث کندی یا توقف کامل آن می شود.

برای پیشگیری ومبارزه با ویروس ها و کرمها بهترین روش،حفاظت رایانه ها در مقابل آلوده شدن می باشد.برای این کار می توان از نرم افزارهای ویروس یاب برای مشخص کردن واز بین بردن ویروس ها استفاده کرد برخی از نرم افزار های ویروس یاب میتوانند با روشن شدن سیستم فعال شوند و به محض فعال شدن ویروس یا ورود آن به سیستم،کاربر را مطلع سازند.

 

عوارض جسمی و روحی

 

بعضی از کاربران بر اثر استفاده ی نامناسب وطولانی از رایانه ،دچار عوارض گوناگون جسمی و روحی می شوند.بسیاری از ناراحتی های جسمانی کار با رایانه،به سادگی قابل جلو گیری اند.همچنین فشار عصبی کار با رایانه ممکن است به سلامت روحی افراد لطمه بزند.

 

شاخه ای از علم با نام ارگونومیکس در مورد عوامل انسانی مرتبط با رایانه صحبت میکند.این علم درباره ی شیوه ی تطبیق محیط کار با انسان،به جای تحمیل شرایط محیط کاربر انسان است تا بتوان کارایی آنان را افزایش داد.

 

از آسیب های دیگر ناشی از استفاده ی نادرست از رایانه،پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان با بازی های رایانه ای است.این در حالی است که عناصر تاثیر گذارغیراخلاقی فرهنگی و روانی در این نرم افزارموجب ایجاد تنش و اختلالات عصبی در کاربران می شود.  • قالب وبلاگ